Prodavac osiguranja ne predstavlja samo sebe, već i kompaniju za koju radi.
Agent osiguranja da bi postao uspešan mora raspolagati nizom osobina, veštinama i adekvatnim stručnim znanjem.
Ukoliko imate određene lične predispozicije, u smislu da posedujete sposobnosti kao što su komunikativnost, druželjubivost, spretnost, organizovanost, biće Vam u startu lakše, ali to ne znači da ćete automatski biti i dobar prodavac osiguranja.
Samo konstantnim radom, upornošću i lično motivisani, možete postati uspešni, a da bi ste bili cenjeni i poštovani u poslu kojim se bavite, morate posedovati i ljudske kvalitete, kao što su poštenje, poštovanje drugih, iskrenost…
Uspešan savetnik osiguranja raspolaže znanjem i veštinama:
- obimno stručno znanje iz osiguranja
- odlične prodajne veštine
- poznaje tehniku osiguranja
- poseduje kulturu ophođenja
- poznaje poslovnu korespodenciju
- poznaje poslovni bonton
- organizovanost
- motivisan je za rad i sticanje novih znanja i veština
Osnovni principi ponašanja uspešnog savetnika osiguranja:
- pozitivan stav
- ljubaznost
- učtivost
- tačnost
- strpljivost
- preciznost
- efikasnost
- sistematičnost
- samodisciplina
- sklonost timskom radu
Prodavci osiguranja uglavnom su prve osobe sa kojima se potencijalni korisnici osiguranja sreću i sa tog aspekta, savetnik za osiguranje mora posebno da vodi računa o pristojnom izgledu i ljubaznom ponašanju.
Utisak koji ostavljate ima veliki uticaj na to kako će Vas drugi prihvatiti.
Da bi ste ostvarili dobar prvi utisak, koji je često od presudnog značaja za buduću saradnju, posebnu pažnju trebate obratiti na neverbalnu komunikaciju. Imajte na umu da ne postoji druga šansa za prvi utisak.
Najveći utisak pokazujemo govorom tela, zatim tonom, i na kraju, sadržajem onoga što govorimo.
Posebno obratite pažnju na Vašu odeću, nastup, izgled, glas i naravno, znanje i obučenost. Ukoliko na sagovornika ostavite utisak da ste pozitivni, otvoreni za ideje i predloge, budući uspeh je izvesniji. Način komunikacije morate prilagoditi zavisno od toga ko Vam je klijent.
Morate dobro poznavati proizvod koji prodajete.
Teško se može sakriti nesigurnost i neznanje. Ukoliko ste nesigurni, potencijalni Osiguranik stiče utisak, da ste nestručni ili da im želite nešto podvaliti. Vaše samopouzdanje se prenosi na klijente, pruža im osećaj sigurnosti, te će se klijenti lakše odlučiti na sklapanje osiguranja.
Ipak postoji opasnost da ukoliko previše iskazujete samopouzdanje, često i nesvesno, možete stvoriti kontra efekat kod klijenata, jer niko ne voli da bude u potcenjenom položaju, koji se stvara kada se pravite nadmenim.
Zadovoljstvo treba da bude obostrano.
Potencijalni Osiguranici moraju biti zadovoljni sklopljenim poslom, odnosno, zadovoljstvo treba da bude obostrano.
Neretko se u praksi dešava da pod pritiskom posla, agenti osiguranja klijentima ne saopšte sve bitne informacije ili obećaju nešto što se ne može ostvariti, a onda nepotrebno dolazi do problema između Osiguranika i Osiguravajuće kuće.
Jedino korektan i iskren odnos prema klijentima može dovesti do dugoročne saradnje, a to klijenti sigurno znaju da cene.