SRBIJA • Većina zemalja okruženja u kojima su česte poplave uvela je obavezno osiguranje od elementarnih nepogoda.
U Srbiji je to i dalje pitanje izbora, a B92 je pitao jesu li tragične poplave od pre dve godine podstakle građane da ipak osiguraju svoju imovinu.
Nedostatak kulture osiguranja ili nedostatak novca? |
11 500 uništenih dobara, šteta procenjena na oko 200 miliona evra – ovakve razmere majskih poplava u Obrenovcu niko nije mogao ni da pretpostavi. Prema podacima osiguravajućih kuća, samo su dve kuće bile osigurane, a kakva je situacija sada, dve godine kasnije?
Mali broj građana koji su spremni da osiguraju imovinu stručnjaci objašnjavaju nedostatkom kulture osiguranja.
“Kada bi se uverili u to da je cena osiguranja prigodna svakom džepu i da se može izvršiti selekcija rizika shodno mogućnostima finansijskim koje imate, a i vrednosti imovine koje imate, vrlo brzo bi se našao zajednički jezik između društava za osiguranje i korisnika usluga osiguranja”, kaže Rade Badža iz Dunav osiguranja .
“Osiguranje zaista se pravi za prosečne stanovnike, prosečne građane. Ja ću reći da u našoj osiguravajućoj kompaniji na godišnjem nivou za osiguranje stana, znači imovinsko osiguranje koje obuhvata i osiguranje od rizika poplave, na godišnjem nivou iznosi negde od 20 do 52 evra”, kaže Sonja Marić iz Uniqa osiguranja .
Pojedine zemlje pribegle su modelu obaveznog osiguranja od elementarnih nepogoda. Ipak s obzirom na imovinsko stanje građana Srbije, uvođenje obaveznog osiguranja za sada očigledno nije moguće.
Opširnije u video prilogu.
Izvor: www.b92.net
VESTI iz osiguranja | Budite u toku… |